kozmofol

Bisiklet Demişken

Posted in bisiklet, kent by enip on 26 Oca 2009

İstanbul’da bisiklet kullanımının yaygınlaşamamasının sebebi malum; topografya. Ve yine topografyaya bağlı olarak ulaşım hatlarının düzensizliği, plansızlığı sebebiyle çarpıklığı, orantısızlığı değil bisiklet kullanmaya, hatların varlığına bile olanak tanımıyor. Benim bisikletler için “kaldırgaçlı bisiklet hatları” projem var ancak ayrıntılarını ancak büyük mevkilere geldiğimde yayınlayabilirim.

Coğrafyası düz kentlerde, kentlinin hayatını müthiş kolaylaştıran bisiklet bizim kültürümüzde çocuk oyuncağına denk gelir. Şanslıysanız okuma bayramında ya da 1. sınıf bitiminde karne hediyesi olarak bir çift tekerlekli BMX’iniz olmuştur. Hele hele kızsanız ailenizin size böyle bir hediye alması için ya süper gated communitylerden birinde oturuyorsunuzdur ya da sokak çocuğu olmanıza göz yumuluyordur (zaten barbilerle büyümemişsinizdir). En yakın 6 kız arkadaşımdan 4 tanesi bisiklete binemiyor, 1 tanesi ise “binebiliyor mu emin değil” ise bu acımasız çıkarımları yapmaya kendimde hak görürüm.

İstanbul’u geçelim, yurdumuzda düz kentler de var. Nedense “düz kent” deyince aklıma Konya geliyor -ova ya-. Ama sebeb-i post kentimiz Alanya. Kaynağı Arkitera’dan aldığım habere göre Alanya belediyesi Yıldız Teknik Üniversitesi ile bisikletlere uygun yeni bir kentsel tasarım uygulaması gerçekleştirmiş. Bisiklet istasyonları ve tarifeler düzenlenmiş, tabii ki yollar buna göre yeniden elden geçirilmiş, sürekliliği sağlanmış ve trafik akışı yaya-bisiklet-araç hiyerarşik üçlüsüne göre yeniden düzenlenmiş. Hatta tek tip bir bisiklet bile hazırlanmış bu program için, aynı Viyana‘daki gibi.

Yine başka bir güzel haber ise (Arkitera aracılığıyla Taraf Gazetesi kaynaklı) Konya’dan. Konya Belediyesi 2010 yılında 40 bisiklet istasyonu açarak kentte bisiklet kullanımını yaygınlaştırıcı projesini açıklamış. Kente ait bisikletler aynı city bike wien’da olduğu gibi alınan bir istasyondan kentin başka bir ucundaki istasyona bırakılabilecek. Ve tüm hatlar GPRS ile denetim altında olacak.
İşte benim de Konya’dan beklediğim buydu, düzlüğün avantajını keşfetmesi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: