kozmofol

Kentsel Tarım

Posted in kentsel tarım by enip on 08 Haz 2009

Kentsel tarım (ya da kent tarımı) ile ilgili düşüncelerim hala bulanık. Çoğu zaman bu “yeşil dalga”yı balon buluyor, ekolojinin anlamını ve prensiplerini biraz da olsun bilen biri olarak, balkonlara konan ağaçlarla; yalnızca binanın statiğini zorlayan, halıdan öteye geçemeyen yeşil çatılarla; ekolojik mimarlık adı altında yapılan fiyaskolarla aynı kefeye koyuyorum.

Öte yandan, geçtiğimiz on yılın orta sınıf apartmanlarında artık simge olmuş, müteahhitlik harikası fransız  balkonumuzda  annemin yetiştirdiği çileklerin tadına doyamıyorum. Mutfak penceresinin önündeki domates, biberler az da olsa en sevdiğimiz, lezzetli sebzeler. Yine annemin mimarsız mimarlık ürünü, salonda 2 pvc kaplama arasında yaptığı yarım metrekarelik serada tarım olmasa da bir hayat süregidiyor. Bu ve benzeri kişisel içeriklerle iş daha da karışıyor. Yine de mekan olsa daha geniş bir üretimin, kolajlarda olduğu gibi harika peyzajlar sağlamasa da, büyümeye devam eden bir akıma yataklık edeceğini söylemek mümkün. Tıpkı 80’lerde hazır mamanın makbul olduğu yıllardan bugün artık “katkılı” diye pastorize süt bile içirilmeyen bebeler dönemine geçiş (doğala dönüş serüveni) gibi bir süreç bu.

urban_website

Bu konudaki işleri takip etmek yine de lüzumlu. Londra’da Building Center, geçtiğimiz 2 ay boyunca London Yields: Urban Agriculture adlı bir sergiye ev sahipliği yaptı. Endüstriyel üretimden, bizim ev gibi öğünlük üretime dek kentsel tarımda farklı ölçekten projeleri biraraya getiren sergide öğrencilerin işleri sayı olarak çoğunlukta, en aykırı fikirler de onlardan geliyor. AA, Royal College of Art, Hadlow College gibi okullu projeler dışında biri varki akademik olmayan, gerçek olan, hatta bu akıma ilham kaynağı da olan koşullardan doğmuş bir yaşantı biçimi: Havana. Küba’nın devrim sonrası petrolsuz hayata uyum süreci gerçekten bizim şu an çok zor aklımızda canlandırabileceğimiz bir ortam. Bu kriz koşuluyla bir adaptasyon sağlanmış. Yıkılanlar olduğu gibi yenilikler üretilmiş. 90’larda Sovyet’in çökmesiyle başka bir kriz başgösterince yeni bir uyum sürecinin sonucu olan bir kentsel durum sergideki projelerin vücut bulmuş hali.

6 Havana, Cuba

Kentsel tarım konusunda Küba’nın liderliği rakamlarla açıklanabilir. Building Center’ın sergi için hazırladığı katalogdaki bilgilere göre Küba’nın, daha doğrusu Havana’nın meyve sebze üretiminin %50’sinden fazlası kentte yapılıyor. İstanbul’da ise bu oran şaşırtıcı -benim için tahminimden yüksek. Çoğunlukla tahıl ekilen ve kent yüzeyinin %17’sini kaplayan tarım alanları gitgide azalmakta.

3 King’s Vine London – Soonil Kim, AA

Untitled-1 copy Urban Agriculture Curtain – Bohn & Viljoen Architects,  Hadlow College

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: