kozmofol

High Line ve Kadıköy

Posted in kadıköy, proje by enip on 12 Haz 2009

High Line’ın dönüşümü için kamuoyunun gösterdiği büyük destek (maddi ve manevi), oluşturulan fon, gelen büyük bağışlar ve tüm bürokratik engellerin nasıl aşılıp bugüne getirildiği dikkatle incelenmesi gereken bir konu. Yalnızca terkedilmiş alanlar ya da akibetini bekleyen kullanımsız endüstriyel alanlar için değil, hergün kullandığımız ortak yaşam alanlarının sağlıklı kullanımı için de. Benzer bir sürecin burda işlemeyeceğini düşünmek ve “burda olmaz zaten” ler duymak istemiyorum. Tabandan gelen toplumsal bir harekete olduğu kadar az şeye inancım var hala, üstelik bir yasam alanını savunma kültürünün oluştuğunu da gözlemliyorum ki bu ümit vaad ediyor, kamçılanması gerek.

Tam bu notkada High Line’ın geçirdiği süreci düşünürken bu sabah gazetede okuduğum bir haber beni heyecanlandırdı. Mahkeme kararıyla Salı Pazarı’na yapılacak Alışveriş Merkezi projesi durdurulmuş. Bu konuda benim de dahil olduğum Kadıköylüler arasında byüük bir endişe ve sıkıntı süregidiyor. Her gün geçtiğim bu alana aklımda kolajlarla projeksiyon yaparken bir fena oluyorum. Tıpkı Söğütlüçeşme metrobüs istasyonu ve Kadıköy evlendirme dairesinin yanındaki otoparkın Tarık Zafer Tunaya’nın girişine, ideal metrobüs projesiyle (arabanı park et – otobüse bin – otobüsten in arabanı al) yığacağı ve kaldıramayacağı trafiği “hayal ederken”ki gibi. Bunu artık yaşıyoruz zaten, hayallerim gerçek oldu. Neyse.

Kadıköy’de 3 dönemdir “seçtiğimiz” Sayın Öztürk mahkeme kararıyla ilgili şöyle demiş.

Kararı olumlu buluyoruz. Bizim için önemli bir kazanım. Kentin yeşil alanlarının korunması açısından örnek teşkil edecek bir yaklaşım. Bir süredir tüm Kadıköylüler gibi biz de bu kararı bekliyorduk. Karar, umarım yeşil alanların imara açılması yoluyla trafik yoğunluğunu artıracak ve kent içi yaşamı olumsuz etkileyecek diğer projelere de örnek olur.

Kendisi sırlarla dolu bir insan ama doğru söze ne hacet.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: