kozmofol

metrobüse binebilir ve bunu sevebilirim

Posted in metrobüs, toplu taşıma by enip on 27 Ağu 2009

Belediyenin beğendiğim, beğenmediğim ve ne düşündüğümü bilemediğim 3 tip uygulaması var. Bazen neye niye karşı olduğumuzu unutup kısıtlı politik söylemlerin esiri olmayagörelim, kendimize yabancılaşıyoruz. Hayat da sıkıcı oluyor yabancılarla konuşmak ta. Sıkıcılaşmadan yiğide yiğidin hakkını verin. Ama maruzatım bugün metrobüs. Kimseye verdiğim de yok.

Çeşitli sebeplerle yakın zamanlarda İstanbul’da şimdiye kadar hiç işimin düşmediği muhitlere gittim. Bir kısmı yeni metrobüs hattındaydı. Başlarda çok önyargılı olmama rağmen fikirlerim zamanla değişti, kullanıcı oldukça beynim yıkandı.

Sabah ve akşamüstü en yoğun,  gündüz daha sakin saatlerde ve haftasonu da kullandığım araçların rahatlığı, toplu taşıma kullanan biri için tar-tı-şılmaz. Tabii enteresan durumlar da yok değil; Her bir aracın taşıdığı yolcu kapasitesinin fazlalığı, araçların ardı ardına gelmesine rağmen özellikle iş gidiş dönüş saatlerinde yaşanan sıkışıklık çok acayip. Bir kulise göre  “varoşlardan kente insan taşıması” da (Hürriyet) bu hattın özelliklerinden biri. “Halk metrobüse hücum etti vatandaş toplu taşınamıyor” gibi bir durum.

Ayrıcalıklı yol evet yeni bir buluş değil; raylı sistem döşenebilirdi de o kavşaklar, eğimler, dönemeçler nasıl olurdu o zaman bilinmez; Hollanda’nın kullanmadığı otobüslermiş de bize kakalamışlar gibi gündemler var. Kendi fikrimse birçok şeyde olduğu gibi bunun için de net değil. İlk duydum adını sevmedim; sonra baktım büyüklerim eleştiriyor, hemen onlara hak verdim; inşaatı günü gününe izledim, hayran kaldım; yolun düzenini bozup emniyet şeritlerini daralttılar, gücendim; tedavüle girdi, ben bu trafiğe yıllarımı vermişim bana yol açmamış, haspam gelmiş rüzgar gibi geçmiş diye sinirlendim; bindim seviverdim.

Sonuç C tipi uygulama; ben kullandım, memnunum. Yine olsa yine kullanırım. Çekimser.

ha bir de şöyle bir mevzu vardı: Hurdabüs

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: