kozmofol

kamusal tuzak: maçka parkı

Posted in kamusal alan, park by enip on 24 Oca 2010

Yaşasın açık alanlar, yaşasın kamusal alan! Dillere pelesenk kamusallık beni bir kez daha sinirlendiriyor. Bu sefer çok yakın bir arkadaşımın canına kast ederek.

Yer Maçka Parkı. Geçtiğimiz cuma akşam saatleri, hava kararmış, teleferik çalışmıyor. Yağmur yağıyor üstelik. Parktan geçen arkadaşıma yol gösterme bahanesiyle peşine düşen adam fırsat kolluyor. Uygun bulunca kızın üstüne atlıyor. Debelenirken şemsiyeyi silah sanan adam korkuyor ve koşarak uzaklaşıyor.

“Maçka Parkı tecavüz” diye aratınca google 5.020 sonuç veriyor. Sicili temiz olmayan parkın ben de bir kullanıcısı sayılırım. Haftasonları gidip zaman geçirmeyi çok sevdiğimiz bir yerdir öte yandan akşam girilmeyeceğini biliriz. Ama neden? Çünkü tecavüzcüler, tinerciler, uyuşturucu satıcıları kol gezer. Akşam oraya girilememesi mi, yoksa varlıkları mı daha vahim bilmiyorum. Bildiğim birşey varsa o da bu parkın İstanbul’un en önemli parklarından biri olduğu, çok önemli konumu ve el atılması gereken, adeta göz yumulan güvenlik ve fiziki sorunları.

Maçka Parkı’yla ilgili yeni fikirlere ihtiyaç var; hem imaj hem de kullanım alışkanlığı açısından yenilenmesi için, olması gerektiği gibi gerçekten kamusal olabilmesi için. Tüm bu sorunlar bahane edilip parkın dönüştürülmesine kalkışırsa yetkili merciler, şaşırmaya hakkımız bile olmayacak böyle giderse. Vadide yeni Süzer Plazalar’ın kapısına, küçük bir yasa anahtar olabilir ne de olsa.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: