kozmofol

doğal klima

Posted in iklimlendirme, şanlıurfa by enip on 23 Eyl 2010

Şanlıurfa’da, Harran Üniversitesi Kültür Evi diye uygulama oteli ve konuk evi olarak hizmet veren, tarihi Urfa evlerinden devşirme bir mekana gittik. Mekan deyince biraz garip oldu çünkü birkaç evin birleştirilerek oluşturulduğu bu otel-restoran-sıra gecesi tesisinde konukların ağırlandığı odalar ve bazı ortak alanlar mağaralara kurulmuş. Vakti zamanında depolama ve ahır olarak kullanılan mağaralarda bugün parasıyla kalabiliyorsunuz*. Fiyatlara klima dahil. Gidecek olanlara, Balıklı Göl’ün hemen karşısındaki Kültür Evi şiddetle tavsiye edilir, yalnızca kalmak için değil akşamüstü oturmasına ya da yalnızca gezmeye bile girebilirsiniz.

Kültür Evi’ni gezerken avlulardan birinde yerde bir işleme dikkatimi çekti. Yakından bakınca işleme değil iki tarafı kanallarla bağlanmış bir oluk olduğunu fark ettik. Nedir ne değildir diye sorarken bu kanalın, yukarıdaki (kuyu en üst katta) su kaynağına bağlı olduğu, yazın buradan su verildiği ve oluktan akan hareketli suyla doğal klima etkisi yaratıldığı bilgisini aldık.

Bölgenin kuru havası -öyle böyle değil- yüzünden susuz bir avlu düşünülemez bu coğrafyada ama bu tür konutlarda ilk defa rastladığım bir uygulama olduğundan epey şaşırdım. Sanırım -tamamen atıyorum şu an-oluk spiral yapınca mesafe artıyor ve böylece suya temas eden yüzey alanı büyüyor. E tabii biraz da yer süslemesi diyebiliriz. O vakitler Urfa’da bezeme suç değil.

Bize avluları gösteren arkadaşı soru yağmuruna tutunca bir senaryo daha olduğu çıktı ortaya. Rivayete göre o vakitler her evin bir yılanı varmış ve bu yılanlar evi korurmuş farelerden. Bu oluk da aynı zamanda o evin yılanının yuvasıymış.

Reklamlar

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. bilinmeyen said, on 24 Eyl 2010 at 05:41

    şu sıralar bunu yapmayı istesek bile yapabilecek usta konusunda epey sıkıntı çekeriz herhalde


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: