kozmofol

f. l. olmsted günlükleri 1

Posted in frederick law olmsted by enip on 20 Eyl 2011

Sanayi devriminin tartışmalarla dolu en sert günlerinden birinde 19. yüzyılın başında dünyaya gelen Olmsted 1903 yılında 81 yaşında öldü. Bu tarihten 5 yıl öncesinde bunama teşhisiyle yatırıldığı hastanede “çizdiğim planları uygulamıyorlar” diyecek kadar işine tutkuyla bağlı biriydi, kuşkusuz.

17. yüzyılda İngiltere’den Massachusetts’e getirilen ilk gruplardan birisi büyük-büyük babasını da taşıyordu.Çiftçi, denizci ve asker olan, politik açıdan aktif sayılan bir aileye sahipti Olmsted. Ailenin 9 çocuğu arasında favori olması ilk çocuk olmasıyla bağdaştırılabilir. Gençlik yıllarında bu ayrıcalıklı durumu babasının koşulsuz desteğiyle sonuçlanacak ve güvenli bir yolda ilerlemesini sağlayacaktır.

Başlangıcı çocukluğuna dayanan doğa sevgisinin ya da ailesinin sahip olduğu kütüphane mirasının önemini tartışmak güç ancak tasarlanmış ya da kusursuza yakın bir proje olmadığının da altı çizilmeli Olmsted’in kariyerinin. Eğitim hayatı yoğun geçmiş olmasına karşın bir meslek adamı olarak yetişmemiş, lise bittiğinde pek çoğu gibi teknik bir uzmanlığın kalifiyesi olamamış Frederick, babasının bağlantıları sonucu bir kitapçıda çırak olarak başlar iş hayatına. Hartford’dan New York’a ilk gelişi de böyle olur ve burada geçirdiği 18 ay kuşkusuz kentle ilgili ilk izlenimlerini oluşturduğu dönemidir. Sık yolculuk yaptığı bu dönem 1 yıllık bir Çin seyahetini de içerir ve dönüşünü takip eden 3 yılını Yale’de geçirir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: