kozmofol

f. l. olmsted günlükleri 3

Posted in frederick law olmsted by enip on 04 Eki 2011

1865 Aralık ayında 110 Broadway’de Vaux&Co. Landscape Architects‘in tabelası asılmıştır artık. Newark, Philadelphia, Buffalo, Chicago, Cincinnati, Providene, New Britain, Boston’u da kapsayan kentlerde kamusal parkların tasarımını gerçekleştirdikleri 7 yıllık süreyi beraber geçirir Vaux ve Olmsted. Yalnızca parklarla sınırlı kalmayan bir proje talebiyle karşı karşıya kalırlar; kent ve bölge planlarını da içeren farklı ölçeklerde projelere imza atacaklardır. Olmsted tüm bu yoğun iş programı süredursun yayıncılıkla ilişiğini kesmez ve The Nation dergisinin editoryal ekibinde danışmanlığa devam eder. Projelerin görünen yüzü olması ve basındaki konumu ününün artmasını sağlar. Olmsted giderek tanınırken Vaux geri planda kalmayı tercih eder. Bu rol ve yol ayrımının sonu kaçınılmazdır.

Ortaklık süresince yaşanan çatışmalar arasında Vaux çoğu zaman Olmsted’in park tasarımıyla çok da ilgilenmediği düşüncesine kapılmıştır. Ofisin dışa dönük yüzü olarak proje harici meselelerle ilgilenirken (yayın danışmanlığı dahil) projelerin mutfağıyla yeterince ilgilenmediğinden yakınmaktadır Vaux. Aslında sorun bu ve benzeri çatışmalardan çok sözü geçen yol ayrımı olur. Vaux bu noktada yalnız devam etme kararını aldığında Olmsted de peyzaj tasarımı konusunda yetkinlik ve Central Park projesi öncesinde sahip olmadığı özgüveni kazanmış durumdadır. Ortaklıkları sorunsuzca  sona erer.

Vaux ilerleyen yıllarda mimarlık-peyzaj arakesitinde bir kariyer çizer. 1895’de ölümünün intihar olduğuyla ilgili söylentiler dolaşsa da ömrünün son yıllarında ofis işleriyle özellikle de ekonomik sorunlarla boğuştuğu bilinmektedir. Öte yandan Olmsted peyzaj tasarımında yol almaya devam eder. Caux ile ayrılıklarının ardından çalışmaları Frederick Law Olmsted, Landscape Architect imzasıyla yürütmeye başlar ama bu, ofisin 114 yıllık tarihini tamamladığı son ismi olmaz. 1884’te üvey oğlu John Charles’ın katılımıyla (karısının Olmsted’in erkek kardeşi ile olan evliliğinden) F. L & J. C. Olmsted adını alan ofis 1889’da Henry Sargent Codman’ın iştirakıyla F. L. Olmsted & Co. adını alır. Codman’ın ani ölümünün ardından Charles Elliot ekibe katılır ve tabela Olmsted & Olmsted & Eliot olarak değişir bu defa. 1895’te Olmsted emekli olur. Daha sonra F. L. & J. C. Olmsted ve Olmsted Brothers, Landscape Architects isimleri dtabelada ve antetlerde geçer.

1865’de Caux ve Olmsted’in birlikte başlattığı bu girişim 114 yıl sonra 1979’da Olmsted Associates, Inc olarak son bulur.

Frederick Law Olmsted ve Calbert Vaux

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: