kozmofol

francis bacon’dan bahçeler üzerine

Posted in bahçe, deneme by enip on 14 Eki 2012

Francis Bacon’un denemeleri kurumlara, insanlara ve ilişkilere dair yanıtını bulamadığım pek çok soruya bir rehber niteliğinde benim için. Denemelerinde bahçelere de yer var ve şöyle başlıyor:

Yüce Tanrı bir bahçe dikerek işe başladı. Gerçekten de bir bahçe en katıksız insanca kıvançların kaynağıdır. İnsan ruhunu en güzel o yeniler, onsuz konaklar saraylar kupkuru birer el ustalığı olarak kalır. İnsanların, zamanla incelip uygarlaştıkça, güzel bahçelerden daha çok, görkemli yapılar kurmayı öğrendikleri göze çarpıyor; sanki bahçecilik daha yüksek bir ilerleme basamağıymış gibi.

derken Bacon devam ediyor, bahçe düzenlemesinde dikkat edilmesi gereken hususları sıralayıp, bitki türlerini bile sayıyor. Tür bilgisi öylesine zengin, metni aklımda canlandırırken duraksıyorum: şakayık hangisiydi? çuhaçiçeği mavi olan mı? Oscar Wilde’ın botanik bilgisinde de sınıfta kalmıştım. Bu kalemleri düşününce şimdinin mimarının tasarımcısının bitki bilmeyi küçümser tavrını hoş karşılıyorum – demek ki bu kitaplar okunmamış henüz diyerek.

Genel kültür düzeyinde bu botanik bilgisinin ardından önerilerinin Londra iklimine göre yaptığını da not düşüyor Francis Bacon. Plan şemasıyla ilgili tutumu ise nasıl da buyurgan! “Bahçe en iyisi dikdörtgen biçimde olmalı, dört yanı da kemerli, kocaman bir çitle çevrilmeli.” diyor.

Ben okulda hoca olsam Bacon’un bu denemesini ödev olarak veririm öğrencilere. Metnin görselliği çok yüksek, tasvirler çok zengin. Rahatlıkla bir plan şeması çıkartılabilir. Bitkilendirme tasarımı için de iyi bir sınav olması mümkün. Önce bahçelerle ilgili sonra da mutsuzluk, sevgi, tanrıtanımazlık, çekememezlik, kuşku, çirkinlik, dostluk, öfke ve övgü ile sorular sorardım. Ya da bir soruda hepsini. Bahçe bilgisinden daha önemli oldukları muhakkak.

Bacon’un denemeleri Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar dizisinin muhteşem kitaplarından yalnızca biri.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: