kozmofol

prenses diana anıtı ve kathryn gustafson

Posted in Kategorilenmemiş by enip on 21 Eki 2012

ETH’da ilk modülün sonuna gelmek üzereyiz ve üzerinde çalıştığım modelle maketi hayranı olduğum bir projeye bakarak çıkartıyorum. Kathryn Gustafson’un tasarladığı Prenses Diana Anıtı‘ndan söz ediyorum. Orada bulunup projeyi detaylarıyla yakından inceleyince insan ziyadesiyle etkileniyor. Amiyane tabirle lafı gediğine koyan bir iş. Prensesin paralı ama mutsuz, inişli çıkışlı hayatını anlatıyor ancak Dijana’s değil Enise’s Memorial olsaydı da ortaya çıkan iş bu derece anlamlı olurdu. Neticede kimsenin hayatı berikinden daha az hareketli değil. Naçizane düşüncem.

Proje 2004’te halka açılmış. Hava fotoğrafında görülen elips biçimli su hattı her biri CNC’de kesilmiş 545 parça granitten oluşuyor. Suyun akışına, hat boyunca değişerek devam eden çizgiler yön veriyor; bir noktada sessizce ince ince akarken başka bir noktada neredeyse gürlüyor.

Gustafson’un projelerinde rahatlıkla görünür bir imzası var. Çizgileri pek çok peyzaj mimarı gibi eğrisel olsa da onları farklı kılan bir de 3. boyutta hareketliliği var ki bunun sebebini biyografisini okudugumda anladım. Peyzaj mimarlığından önce moda tasarımı okumuş. Sık rastlanır bir kariyer olmasa da tıpkı moda tasarımındaki gibi renk, doku, hareketi gözetiyor. Bütün işlerinde büyük bir incelik- zerafet olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde konferansını izlediğim Martha Schwartz’dan çok daha farklı Gustafson’un bıraktığı etki. Schwartz göze, Gustafson ruha hitap ediyor gibi. Peyzajı da tekstil gibi kullanıyor; öylesine işleyip dokuyor sanki.Reklamlar
Tagged with:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: