kozmofol

peyzaj mimarlığının yolu

Posted in peyzaj teorisi by enip on 24 Mar 2013

Türkiye’de peyzaj mimarlığının tartıştığı ve tartışmanın ilerlememesinden kaynaklı içinde sıkışıp kaldığı yegane konu teori sorunu. Bu sorunun kapladığı alan öyle büyük ki meseleyi nereden çekersen çek o alanın dışına çıkılamıyor. Neredeyse bir yoyo gibi görüyorum bu durumu. Uzayıp açılsa da kısalıp yine olduğu yere dönüyor. İpini bir türlü koparamıyor.

Bu durumda mesele içeriden çözülemiyorsa dışına açılmalı diye düşünüyorum. Bir adım geriye çekilip mesafeden bakmak; gerekirse sormaya yeniden başlamak ki bu bile şimdikinden daha zor olmayacaktır. Bu yöntemin ilk bakışta böylesi bir sorunu daha da karmaşıklaştırılacağı akla gelse de sistemli bir yönlenimle başta sorulan soruya tekrar dönülebilecektir. Henüz “peyzaj nedir” e bile net, dolaysız, kafa karıştırmayan bir yanıt bulamıyoruz. Yoksa bulabiliyor muyuz? “Peyzaj çok yönlü bir kavram, hepsi ama hiçbiri ya da tek cümleyle açıklanamayacak kadar geniş” ve benzeri benim de zaman zaman saklandığım yuvarlak yanıtlar malesef içeriği zenginleştirmiyor. Ne kavramın çok katmanlılığını vurguluyor, ne de hakim anlam karmaşasını pekiştirmekten başka bir işe yarıyor.

Peyzaja şu aşamada mimarlık, tasarım, sanat demekten geri duruyorum çünkü bu tamlamaların hiçbiri Türkiye ölçeğinde yerini bulamıyor. Sebebi peyzajın kendisinin mesnetsiz duruşu. Bunun temelini etimoloji, semantik ve kültürel araştırmalara girişerek ve gerekirse yeni bir formül üreterek güçlendirebileceğini çok önce yazdım. Kavrayıştaki bu doldurulamaz boşluklar kavramın bir türlü konseptler matrisimize yerleşememesine sebep oluyor. Dolayısıyla peyzaj ilişkili olduğu meselelerin yanında bile duramıyor. Kavranamayıp yerleştirilemediği için de dışlanıyor. Burada peyzaj mimarlığının kompleksinden söz ettiğim anlaşılmasın ki bu başka bir konu.

Peyzaj mimarlığının teorisini peyzaj mimarlığı teorisiyle aydınlatamadığımıza göre bu tıkanmışlığa çare olarak peyzajla kesişen kavramların ve mecraların basit okumalarına güveniyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: