kozmofol

peyzaj mimarlığında teknoloji I

Posted in peyzaj mimarlığı, peyzaj teorisi, teknoloji by enip on 01 Eki 2013

Geçtiğimiz yıl boyunca kafa yorduğum meseleleri derlemenin vakti geldi. Her şey kabasaba bir soru ile başladı:

Peyzajın da teknolojisi mi olurmuş?

Olmalı. Rafine edilmiş haliyle şöyle soralım:

Hesaplamalı tasarımın mimarlığı kasıp kavurduğu günümüzde peyzaj mimarlığı meselenin neresinde duruyor? Dahası geçtiğimiz on yılda pratik-teorik arası paslaşmalarla olgunlaşan ve böylece kazandığı ivmeyle büyümeye devam eden mimarlığın bilgi havuzundan kendine nasıl pay çıkarıyor, bu bilgiyi nasıl özgünleştiriyor ya da özgünleştirebilir?

Bu sorular yeni nesil peyzaj mimarlarının arayışlarına katılmalı. Tek bir yanıtı olmasa da düşünürken bir rehber gibi tutunulması önem taşıyan, gelecek vaad eden bakış noktaları es geçilmemeli.

frames_00501-2

Numeric topography

Peyzaj mimarlığının mesleki tarihine, kullandığı araçlara göz atıldığında teknolojiyle haşır neşirliğinin göze çarptığı dönüm noktalarını coğrafi bilgi sistemlerinin (GIS) pratiğe dahil edildiği dönemde görmek mümkün ve bu araştırmaların temeli 70lere dayanıyor. GIS bugün çok büyük bir ilgi ve kullanım alanı bulamasa da peyzaj mimarlığının en faydalı, kullanıldığı takdirde en etkili aracı olmaya devam edecek. Buna ek olarak CAD sistemleri, CNC ve 3D print gibi projenin efektifliğini artıran hızlı sonuç veren üretim yöntemleri ya da Processing ve Rhinoscript, Phyton, Grasshopper gibi plug in ya da programlama dilleri bugün proje süreçlerine dahil edilebilecek yüzlerce yeni dilden sadece birkaçı.  En basite indirgendiğinde parametrik tasarımın birer kopyalarını tekrarlamak değil tasarım sürecini daha etkin kılmak, neden sonuç ilişkilerini daha hızlı kurmak hedeflenmeli. Bu yaklaşım temeli güçlü olmayan bir biçim sarhoşluğuna kapılmaktansa ilerleyen projelerde de üzerine koyarak büyüyecek bir bilgi havuzu oluşturmak açısından önemli. GIS dışında sözü geçen bu araçları yalnızca biçim üretici aracılar olarak görmek yetersiz bir bakış açısı olur. Öte yandan ancak ustasına sonsuz olanaklar sunan ve hergün bilgi dağarcığı büyüyen bu araçların proje süreçlerine nasıl, hangi evrede, ne yoğunlukta dahil edilebileceği bir soru işareti.

İlerleyen postlarda bu soru işaretini takiben söz konusu araçların peyzaj mimarlığı ile olası ilişkilerini düşünmeye devam edelim.

Reklamlar

3 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. ESSB (@aksiavokado) said, on 08 Eki 2013 at 07:49

    Küçük bir soru: Bahsi geçen aracın niteliğindeki değişim, acaba bizim “doğa” tanımımızda, “doğa”mızda (Raymond Williams “Ideas of Nature”, Max Oelschlaeger “The Idea of Wilderness”) değişikliğe yol açacak güçte mi? Olayın farklılaşması tasarımın yapılma/üretilme süreçlerindeki hızlanma, farklı biçimde uzmanlaşma (programlama dilleri, vs gibi) ve modelleme (3 boyutlu me 3D baskı gibi) ile mi gerçekleşecek, yoksa bu sadece üretim sürecindeki bir değişiklik olarak mı kalacak? “Doğal” süreçleri tekrar ederken/tasarlarken/onarırken/… parametrik olarak tasarlanmış ve modellenmiş formlara ne kadar ihtiyaç var? (Not: Eski kafalı olmadığımı söylemedim değil mi?)

    • enip said, on 21 Eki 2013 at 08:06

      Yol acacagi degisikligin vadesini ve siddetini bilemem ama tasarim teknolojilerinin egitimi ve üretim sürecini yenileyecegini ve tam da bu sebeple sundugu olanaklari takip etmek ve anlamaya calismak gerektigini dusunuyorum, burun kivirmadan. “Dogal surecleri tekrar ederken” parametrik olarak tasarlanan formlara ihtiyac olup olmayacagi bir stil meselesi. Benim önemsedigim kismi da parametrik tasarim deyince aklimizda canlanan tekrarli bicimler degil zaten. Bu ayrim halen tartisiliyor. Bunu devam eden yazilarda acmaya calisacagim.

  2. […] Peyzaj Mimarlığında Teknoloji […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: